Linux або Windows: відмінності, переваги, аналіз, порівняння технічних характеристик.

Нелегкий вибір кожного користувача, що встановити Linux або Windows? Кожна система хороша по своєму і володіє багатогранним функціоналом для вирішення конкретних завдань в мережі.

Windows або Linux - що краще вибрати?

Зміст..

  1. Windows або Linux - що краще вибрати ?
  2. Характерні відмітні нюанси
  3. Поширеність
  4. Дистрибутиви
  5. Продуктивність
  6. Налаштування
  7. Любителям пограти
  8. Програмне забезпечення
  9. Інтерфейс
  10. Безпека
  11. Варіативність
  12. Безліч причин для переходу на Linux

Windows або Linux

Операційна система, під управлінням якої працює комп'ютер або будь-який сучасний девайс - це святая святих цифрового пристрою. Процес вибору незмінно супроводжується деякими сумнівами, питаннями, причому їх кількість, як правило, тільки зростає. Для таких користувачів «хочу все знати», влаштуємо розбір двох систем по всім поняттям.

Характерні відмітні нюанси

Багато потенційні користувачі навряд чи оцінять якість роботи linux або windows, поки не зіткнутися з технічною стороною операційної «начинки» встановленої на пристрої.

Обидві системи, як linux, так і windows в порівняння також не схожі, як орел і решка. На перший погляд відмінності начебто непомітні, але якщо заглибитися, то різниця між ними колосальна. У кожної є свій набір переваг і недоліків, почнемо вступ з найголовнішого, з розробників:

Windows - готова ОС з великим робочим функціоналом, офіційно зареєстрована корпорацією Microsoft. Серйозний технічний недолік дітища Майкрософт - це постійно запускаються поновлення. Відключити їх запуск складно. Якщо виникне проблема, баги або збої в роботі комп'ютера, після чергового автоматичного оновлення, то єдиний варіант її рішення, це звернення в техпідтримку. Одні споживачі з цим просто миряться, інші шукають рівноцінну заміну. ​​

Linux - це платформа-конструктор з сімейства Unix. Підставою платформи виступає монолітне «ядро», навколо якого вибудовуються всілякі дистрибутиви. Система являє собою гнучкий динамічний каркас для проведення різноманітних модифікацій. Всі навколишні його прикладні програми, надають виняткову економічну ефективність, створюючи повноцінну багатофункціональну операційну середу.

Для того щоб отримати вичерпну відповідь на питання, яка програмна оболонка краще, необхідно зробити огляд всіх параметрів.

Поширеність

Більш популярним вибором вважається Windows 10, вона встановлена ​​на 35% всіх стаціонарних пристроїв на планеті.

Але більшість встановлених версій є піратський продукт.

Перша відмінність «начинки» windows від linux - це явна комерційна складова. Для того щоб встановити ліцензійну версію Windows, користувач змушений буде розлучитися з певною сумою.

Вбудований офіційний магазин Microsoft включає розширений набір корисних утиліт. Але зробити легальну установку додаткового програмних інструментів, типу «Microsoft Office», музику, ігри, популярні треки і фільми, можна тільки заплативши гроші.

Linux користується меншою популярністю, тому як, більше орієнтований на професіоналів, а не рядових споживачів. Хоча, програмна начинка не настільки складна, як здається при першому знайомстві, до неї потрібно просто звикнути.

Дистрибутиви

Чим відрізняється Linux, так це безкоштовним розповсюдженням дистрибутивів. Поширення відбувається згідно з чинним відкритого ліцензійною угодою. Клієнтам надається вільний доступ до чималої кількості безкоштовних законних додатків. Для творчих особистостей своєрідна гнучкість оболонки являє собою надійний фундамент для проведення експериментів і впровадження різноманітних модифікацій «під себе».

Для повноцінної роботи, один дистрибутив легко встановлюється одночасно на декількох пристроях. Кожна утиліта, це ліцензійний продукт з перевіреного сховища власного менеджера програм. Зручна багаторазова установка безкоштовних популярних продуктів, як Ubuntu, Mint і Mandriva, тільки додають кількість шанувальників цієї операційки.

Ліцензійна ОС Windows націлена більше на отримання вигоди від споживачів, тому навряд чи порадує широким функціоналом безкоштовного софта. До того ж, Microsoft строго стежт за поширенням своїх продуктів, обмежуючи поширення купленого пакету з дистрибутивом. Один придбаний пакет встановлюється на один пристрій. Програмне забезпечення linux значно виграє проти windows щодо кількості, вільного доступу до популярних додатків.

Продуктивність

Що насамперед оцінюють споживачі інтернету, так це головні параметри - продуктивність (швидкість) роботи. Жодного клієнта надовго не втримає поганий сервіс обслуговування або проблемне програмне забезпечення.

Якщо оцінити продуктивність за максимальною шкалою між linux і windows, по спритність обробки запитів, швидкої видачі готових результатів, то явну перевагу буде на боці продукції Unix.

Продукція Unix, на відміну від аналогів Microsoft, володіють великою кількістю дистрибутивів, які представляють собою цілий комплекс програм з мінімальною «ненажерливістю» ресурсів. Завдяки цьому, операційна оболонка не пред'являє підвищених вимог до потужності «заліза».

Продукти Майкрософт є більш вимогливими до підвищених ресурсів ПК, при всьому наборі функціональності від неї не доведеться очікувати спритною продуктивності. Хоча розробники запевняють, що операційна «начинка» пред'являє невеликі вимоги до «заліза».

Але для отримання максимальної віддачі, юзерам доведеться конкретно покопатися в налаштуваннях для того, щоб прибрати вручну «ненажерливі» автоматично запускаються.

Чи варто користувачам переходити з windows на менш вимогливу linux?

Однозначну відповідь ніхто не дасть, вибір залежить від професійного підходу, а також задоволення окремих вимог, запитів споживачів.

Не варто забувати, що на обидві операційки поширюється одна закономірність - чим аскетичний система і менше встановлено «важких» додатків, то більший потенційний продуктивність!

Налаштування

Правильна настройка всіх системних параметрів відбивається на подальшій роботі, зручність і продуктивності ПК, це знає кожен пересічний користувач. Linux відрізняється від інших ОС важливою рисою - все опції з настройками розташовані в одній точці доступу.

Інтуїтивний, доброзичливий інтерфейс допомагає користувачам не витрачати багато часу на пошук тієї чи іншої опції по всьому функціоналу комп'ютера. Приємно радує відсутність численної кількості вікон, додатків, що випадають меню.

Настільки чітко, комфортно і просто створено, що користувачеві залишається зробити пару кліків, щоб викликати на монітор повний комплект налаштувань.

Продукти розробників Майкрософт не можуть, на жаль, похвалитися такою легкістю функціоналу. Їх слабкою стороною є занадто заплутане меню, кожен пункт якого розташований в окремому місці.

Деякі люди використовують метод спонтанного «тику», вишукуючи потрібну опцію, з незвички доводиться пробиратися крізь всілякі діалогові вікна, що випадають підміню і списки.

Любителям пограти

Усім любителям віртуальних ігор, що використовують «залізо» здебільшого для запуску всіляких ігор, відмінним вибором стане установка ОС Windows. Це не означає, що не можна завантажувати ігри на linux замість windows, можна.

Популярні віртуальні ігри запускаються без будь-яких проблем на обох платформах, але якщо провести порівняння windows і linux, то виграє перша. Linux, навіть при наявності багатогранної функціональності, навряд чи можна назвати підготовленої «іграбельной» платформою.

З перспективами ігор на Linux можна ознайомитися в даній статті.

Найоптимальніший варіант для установки ігор - це windows! Платформа є повністю підготовленої і сумісної по параметрам практично з усіма існуючими іграми, розробленими для ПК. Слабка сторона цієї медалі - доступ до віртуального світу комп'ютерних розваг здійснюється за окрему плату.

Програмне забезпечення

Клієнтам програмної оболонки linux більше не доведеться втрачати в мережі час на пошук підходящої утиліти, потрібних драйверів, потім їх завантажувати, чекаючи установки. Розумне «ядро» зробить все сама!

Комплект необхідних драйверів вже включений в розумну оболонку. Оновлення програмного забезпечення відбувається за допомогою вбудованого менеджера «update». І є простий спосіб, необхідно виділити галочками відповідні параметри для оновлення, натиснути «ок».

Ініціалізувати установку якісного софта ще простіше, надійніше, а головне безпечніше. Операційна система відкриває вільний доступ до ліцензійних якісним дистрибутивам, виключаючи можливість заразитися вірусом зі сторонніх неперевірених джерел.

Здійснити аналогічну процедуру з установкою софта в Windows не так просто, як здається. Доведеться пройти через наступні етапи:

  • знайти безпечний сайт розробника, З відповідним софтом;
  • запустити завантаження;
  • якщо додаток, з невідомих джерел не виключається можливість зараження вірусом, система просто не дасть його встановити;
  • зробити новий пошук джерела;
  • чітко дотримуючись інструкції зробити подальшу установку.

Клієнти Windows не бачать в цих діях нічого особливого, але це тому, що вони ніколи не стикалися з іншого установкою софту. Розробники Майкрософт намагаються полегшити споживачам пошук тих чи інших програм, створивши спеціалізований додаток Windows Store. Нова утиліта володіє настільки мізерною бібліотекою для вибору, що поки залишає бажати кращого.

Ті користувачі, які перейшли з Windows на Linux, давно позбулися проблемного пошуку, підбір необхідного софта відбувається, не виходячи за межі системи. Вбудоване спеціалізований додаток пропонує широкий вибір безпечного софта.

 

Інтерфейс

Візуальна складова грає, як виявилося важливу роль для завсідників інтернету, ось і розробники Microsoft, підмітили цю рису і відразу ж використовували в своїх цілях. Ви помітили, що Windows 10, має велику схожість з усіма попередніми версіями?

Природно, за минулий час було додано чимало корисних оновлень, удосконалень і змін. В принципі трансформувати інтерфейс під свої смаки, створити комфортне середовище робочого столу, може кожен користувач, єдина перешкода - це заплутане меню.

Але якщо не пошкодувати часу і розібратися, то в параметрах можна виявити величезний вибір відповідних опцій для кастомізації пристрою «під себе».

Дизайн інтерфейсу останньої версії досить самобутній, включає в себе комплекс базового ПО для комфортної роботи. Для налаштувань підходящої середовища робочого столу використовують графічні утиліти. Остання версія має зручними плитками, через які здійснюється швидкий доступ до потрібного ресурсу, плитки відкриваються через «пуск».

ОС Linux володіє чималою кількістю швидкісних легких середовищ для створення індивідуального робочого столу.

Середовища настільки легкі, що не пред'являють ніяких особливих вимог до ресурсів пристрою. Зате з їх допомогою можна створювати свіжий, комфортний, доброзичливо-інтуїтивний інтерфейс робочого оточення.

Лідируючі позиції серед відкритих середовищ робочого столу, займають:

Gnome - популярна середа з розширеним функціоналом, що складається з цілого комплексу унікального софта, модулів і прикладного ПО для настройки decstor-оточення.

KDE - своєрідна настройка K-середовища для створення індивідуальної робочої оболонки столу. Має у своєму розпорядженні повнофункціональним кількістю софта для повсякденного використання. Популярні опції: Bit-torrent, месенджер для обміну миттєвими повідомленнями, поштовий клієнт, музичний програвач, багато інших.

Openbox - являє собою спритний віконний менеджер, з оригінальним мінімалістичним інтерфейсом. Менеджером користуються, як окремою програмою, так і паралельно з оточенням робочого столу. В один клік миші викликається динамічний головне меню, яке можна налаштувати повністю під смаки і вимоги користувача.

Безпека

БезопасностьUnix-системи, протягом усього часу, відрізнялися підвищеною надійністю і гарантували 100% безпеку своїм клієнтам.

При установці, користувачеві насамперед пропонується зашифрувати особисту інформацію в домашній папці. На випадок втрати ноутбука, доступу до документів, паролів та іншої конфіденційної інформації, при такому розкладі, не зможуть отримати ніякі зловмисники.

Їй не страшні різні види вірусів і шкідливих програм, їх просто для неї не створено, тому користуючись системою не потрібно зайвий раз ламати голову над питанням, який антивірус встановити.

Що не скажеш про Windows! Чимала частина з встановлених версій є піратськими копіями, через це навіть найпотужніші антивіруси не здатні захистити ПК. Піратські копії є реальною загрозою зараження небезпечними вірусами або троянами будь-якими програмами.

Активні користувачі змушені відмовлятися зберігати паролі і приватну інформацію, перешкоджаючи цими діями збору інформації системою. Для непосвячених, в двох словах, корпорація Microsoft завела таке правило - збирати конфіденційну інформацію про користувачів і відправляти в базу даних.

Позбавити систему від цієї функції досить важко. Відправлені в шлях відомості, можуть бути перехоплені зловмисниками, а це явна додаткова загроза. Виходить, що збереження конфіденційної інформації краще організовано в linux, ніж в windows, це перевага виступає додатковою гарантією високої безпеки!

Варіативність

Найяскравіші гідності Linux збирала протягомбагатьох років з тисяч проектів. Це багатющий вбудований комплекс конфігурацій, в якому чого тільки не знайдеш. Система-конструктор дуже гнучка, що дозволяє робити з собою буквально все, що тільки забажає клієнт.

Є думка, що програмна оболонка була створена для IT-фахівців, але за останні роки вона стала набагато доступніше і простіше, ніж була раніше. Новачкам, природно спочатку ініціалізації доведеться сутужно, потрібно буде витратити достатньо часу і провести ознайомлювальний курс, але воно того варте!

А ось середнє знайомство з настройками вже дозволить користувачам творити в «конструкторі» чудеса! Маючи вільний доступ до всього багатогранного потенціалу конструктора, в якому налічується близько 300 підтримуваних дистрибутивів, можна кожен день створювати різноманітні програмні засоби, змінювати робочі середовища.

Адже це здорово! Кроїти операційну оболонку під свої запити, смаки, потреби, самостійно усуваючи те, що вважаєш зайвим. Це просто колосальний контраст в порівняння з продуктами Microsoft, в яких все вирішує розробник!

Безліч причин для переходу на Linux

Крім перерахованих вище порівняльних характеристик, переваг з недоліками, хотілося б в підбиття підсумку особливо виділити деякі порівняльні характеристики:

Що вважати за краще Linux або щось простіше? Свій вибір варто аргументувати не тільки особистою симпатією, а скоріше чіткими потребами рішення під конкретні завдання, з огляду на рівень майстерності юзера. Обидві операційки настільки різні, хоча при великому бажанні можна освоїти будь-яка сучасна ПО.

Все-таки Linux є ряд особливостей, які в Windows навряд чи будуть реалізовані в найближчому майбутньому. А якщо врахувати, що ще і повністю безкоштовна, то вона повинна зайняти гідне місце на вашому комп'ютері! Так що на питання чи варто переходити, скористайтеся рекомендацією - спробуйте протестувати обидві. Це допоможе зробити усвідомлений вибір на користь, що підходить під ваші запити.

Природно дана думка є суб'єктивним і не претендує на істину. Сподіваюся, що стаття буде корисною, і я ні разу не пошкодував, перейшовши на Linux.

Touch UA

Hosting CityHost

Back to top