ЧАСТИНА 1

Сьогодні, за часів високих технологій, важко знайти підприємство, на якому не було хоча б одного комп'ютера. А чи знаєте ви, що вже завтра в двері вашого офісу можуть увійти уповноважені особи і перевірити, наскільки правомірно ви використовуєте програмне забезпечення на цих комп'ютерах?
І ні для кого не секрет, що майже на кожному підприємстві такі непрохані гості зможуть виявити факти неправомірного використання комп'ютерних програм. Більш того, в окремих випадках за такі порушення керівник організації може бути притягнутий до кримінальної відповідальності.

Що ж повинен знати керівник, щоб бути готовим до таких перевірок і який алгоритм дій, які дозволять по можливості уникнути їх негативних наслідків, поцікавилися ми у радника з питань інтелектуальної власності «Центру інтелектуальної власності« Смотров, Селіванов & партнери », кандидата юридичних наук Максима Володимировича Селіванова.

Ким уповноважений?

Сьогодні в Україні уповноваженими на виявлення і припинення незаконного використання об'єктів інтелектуальної власності, зокрема комп'ютерних програм, є такі органи:

 

1. Державний департамент інтелектуальної власності. Саме цей орган здійснює державний контроль за дотриманням суб'єктами господарювання незалежно від форм власності вимог законодавства в сфері інтелектуальної власності, зокрема, авторського права. Державні інспектори з питань інтелектуальної власності наділені правом перевіряти у суб'єктів господарювання наявність дозволу на використання об'єктів права інтелектуальної власності на будь-якій стадії їх виробництва, розповсюдження або використання.

2. Міністерство внутрішніх справ України, а саме - його спеціальний орган, завданням якого є виявлення та припинення фактів порушення прав інтелектуальної власності, - Державна служба по боротьбі з економічною злочинністю (ДСБЕЗ). Відповідні підрозділи цієї служби проводять у встановленому порядку оперативно-розшукові заходи, в тому числі пов'язані з встановленням фактів порушення прав інтелектуальної власності.

3. Органи податкової служби України. Ці органи мають право складати протоколи у справах про адміністративні правопорушення при виявленні фактів порушення авторських і суміжних прав при проведенні планових та позапланових перевірок господарської діяльності.

На якій підставі?
Представник якого б з перерахованих органів не прийшов до вас з перевіркою, для цього він повинен мати підставу. Ці підстави необхідно знати для того, щоб не допустити до перевірки особа, яка не має на це права. Перевірка легальності програмного забезпечення може бути проведена в наступних випадках:

    при здійсненні перевірки Державним інспектором з питань інтелектуальної власності - у разі проведення планових та позапланових перевірок (проводяться за нижченаведеними підставах);
    при проведенні оперативно-розшукової діяльності оперативними підрозділами МВС - наявність заведеної оперативно-розшукової справи;
    в рамках кримінального процесу - порушення кримінальної справи;
    в рамках провадження у справі про адміністративне правопорушення - виявлення порушення та складання протоколу посадовою особою органів внутрішніх справ, податкової служби, інспектором з питань інтелектуальної власності;
    в рамках цивільного (господарського) процесу - винесення ухвали (постанови) суду про застосування спеціальних засобів забезпечення доказів і забезпечення позову про захист авторських прав в силу заяви зацікавленої особи (наприклад позивача) до або після подання відповідного позову або в рамках відкритого виконавчого провадження.

ЧАСТИНА 2

Про те, які органи уповноважені на виявлення і припинення незаконного використання об'єктів інтелектуальної власності, зокрема комп'ютерних програм, і як не допустити до перевірки особа, яка не має на це права, йшлося в нашій попередній публікації "Основне правило, яке допоможе витримати будь-яку перевірку це обов'язкова присутність юриста ", зазначає радник з питань інтелектуальної власності" Центру інтелектуальної власності "Смотров, Селіванов партнери", кандидат юридичних наук Максим Володимирович Селіванов і пропонує наступний алгоритм дій, які дозволять по можливості уникнути негативних наслідків таких перевірок.

1. Перевірте службові повноваження перевіряльника і переконайтеся, що перед вами співробітник органу, який може проводити такі перевірки, і саме вашого місцевого органу (районного, міського, обласного). У разі, якщо до вас прийшли співробітники органу, який не має права проводити такі перевірки або порушений принцип територіальності, прямо в присутності перевіряючого телефонуйте до відділу по боротьбі з корупцією та управління внутрішньої безпеки.

2. Перепишіть всі дані посвідчень перевіряючих осіб на окремий лист.

3. Уточніть, що і на яких підставах до вас прийшли перевіряти. Підстави для проведення перевірок наведені вище. Якщо до вас прийшли перевіряти комп'ютери організації (як про це заявляється на початку перевірки), то пред'явіть перевіряючому документи, що підтверджують наявність комп'ютерів у вас на балансі. Не допускайте до перевірки комп'ютери, що не мають відношення до Вашого підприємства (наприклад особисті комп'ютери співробітників).

4. Чи можете зателефонувати за місцем роботи, названому перевіряючими, і поцікавитися, чи дійсно вони працюють в цьому відділі, чи є дозвіл на проведення перевірки. Цією дією Ви можете як мінімум збити запал у непроханого гостя і дати йому зрозуміти, що свої права Ви знаєте і не маєте наміру миритися з незаконними діями.

5. Запропонуйте перевіряючим розписатися в журналі реєстрації перевірок з обов'язковим зазначенням строків та мети відвідання, посади і прізвища представника, який обов'язково ставить свій підпис у цьому журналі (за винятком працівників міліції, які не зобов'язані цього робити).

6. Ні в якому разі не дозволяйте використовувати софт-сканер (спеціальний програмний продукт, який не сертифікований в Україні належним чином), бо його використання є незаконним. Перевірка здійснюється шляхом огляду, тобто візуально. Без софт-сканера перевіряючі не знайдуть і половини програмних продуктів.

7. Роздрукуйте і пред'явіть перевіряючим статті 206, 364, 365, 367 Кримінального кодексу України, а також попередьте про те, що кожна процесуальна порушення буде оскаржене: прокурору району, міста і області, начальнику УМВС міста і області та всім іншим аж до міністра.

8. Відмовляйтеся повідомляти паролі на BIOS (Ви їх просто забули).

9. На вимогу пред'явити документи, що підтверджують легальність використання програмного забезпечення, відповідайте, що вони є, але, на жаль, закриті в сейфі. Працівник з ключами відсутня (у відрядженні, хворіє і тому подібне). Тому ви їх не можете надати сьогодні. Ви їх обов'язково надасте найближчим часом.

10. В акті перевірки не забудьте зазначити всі порушення і обов'язково візьміть собі копію.

11. Вилучення комп'ютерів може здійснюватися в рамках кримінально-процесуального, адміністративного законодавства або на підставі Положення про державного інспектора з питань інтелектуальної власності Державного департаменту інтелектуальної власності. Тобто вилучити у вас комп'ютери можна:

    на підставі статті 265 Кодексу України про адміністративні правопорушення: "речі і документи, які є предметом або безпосереднім об'єктом правопорушення, вилучаються посадовими особами правоохоронних органів" Таким чином, вилучення може здійснюватися лише після зафіксованого факту адміністративного правопорушення, а саме в разі неподання за письмовим запитом документів, що підтверджують факт легального використання програмних продуктів, виявлених у вас при перевірці.
    на підставі пп.3 п.8 Положення державний інспектор має право проводити огляд і вилучати у суб'єктів господарювання з метою вивчення на необхідний термін, але не більше ніж 30 днів, об'єкти права інтелектуальної власності у разі, коли є обгрунтоване підстава підозрювати вчинення порушення вимог законодавства в сфері інтелектуальної власності. Таким чином, інспектор повинен обґрунтувати підстави підозрювати вчинення порушення вимог законодавства у сфері інтелектуальної власності.

12. Не забувайте про те, що склад злочину за статтею 176 Кримінального кодексу України передбачає лише умисну ??форму вини. Тобто ви обов'язково повинні знати, що використовуєте саме "піратський" програмний продукт, і свідомо бажати або допускати можливість заподіяння матеріальної шкоди правовласнику. У будь-якому випадку на всі питання відповідайте, що всі програмні продукти, виявлені під час перевірки, Ви вважаєте цілком легальними, бо купили їх в магазині.

13. На наполегливі вимоги перевіряючих інші співробітники підприємства повинні відповідати: "Я не знаю", "Я не уповноважений", "Це не моя компетенція", "Це не моє робоче місце" і т.д. Якщо ж і директор не впевнений в тому, що слід говорити, щоб не нашкодити собі і підприємству, то і йому краще мовчати. Єдине, що слід повідомити співробітникам правоохоронних органів на їх вимогу, - ви вводите ваше ім'я, прізвище та адресу, щоб у перевіряючих не було підстав відвезти вас в відділення для з'ясування особи.

14. Вести переговори з перевіряючими повинен тільки директор або юрист.

15. Співробітник підприємства ні в якому разі не повинен допомагати перевіряючому: підходити до робочого столу, включати комп'ютер, завантажувати програми. Нехай перевіряючий робить це власноруч, порушуючи чинне законодавство.

16. Бажано, щоб співробітників підприємства під час перевірки залишилося в офісі якомога менше. А ось співробітників з сусідніх з вами контор, просто цікавих - з'явилося якомога більше. Якщо перевіряючі допускатимуть грубі порушення під час свого візиту: загрожувати, застосовувати фізичну силу, зламувати шафи, потрошити особисті речі співробітників підприємства, у вас з'явиться реальна можливість отримати надійних свідків, які згодом зможуть підтвердити факти порушень в суді.

17. Попередьте перевіряючих, що їх незаконні дії будуть обов'язково оприлюднені і оскаржені в суді. Номери телефонів відділу по боротьбі з корупцією та управління внутрішньої безпеки МВС повинні бути завжди під рукою.

І ні в якому разі не слід сперечатися з міліціонерами, а тим більше - ображати їх. Навіщо давати їм законний привід для затримання?

 

Touch UA

Hosting CityHost

Back to top