Виту пару відносять до структурованих кабельних систем і використовують для передачі сигналу в комп'ютерних і телекомунікаційних мережах Ethernet, Arcnet і Token ring. Підключення до мережевих пристроїв виконується через роз'єм 8P8C уболівальники називають RJ45. Таке широке застосування кручений пари обумовлено сумісністю з багатьма класами, категоріями і типами обладнання, легкістю монтажу і відносно малою вартістю для створення структурованої кабельної мережі.

Уцінені товари на ROZETKA.COM.UA

Для обпресування кабелю LAN і коннектора RJ45 використовують крімпер (спеціальні обтискові кліщі), але можна обжати виту пару без спеціального інструменту.

Вита пара являє собою структурований LAN кабель з ПВХ оболонкою, який містить в собі від однієї до кількох ізольованих і скручених між собою пар певною кількістю витків на одиницю довжини. Навіщо скручують між собою дроти? Справа в тому, що переплетення проводів з власним кроком скрутки між собою утворює пару в слідстві чого збільшується якість зв'язку. Таким чином електромагнітні перешкоди рівномірно впливають на дроти утворюють пару і зменшують взаємні наведення при передачі диференціальних сигналів, а також знижують вплив зовнішніх чинників (електричні, магнітні, електромагнітні поля) під час експлуатації.

Структура витої пари

Мережевий кабель LAN в залежності від категорії має різні технічні характеристики і складається з декількох мідних провідників, які утворюють пару і можуть мати ізоляцію товщиною в о, 2 мм з полівінілхлориду (PVC), а у більш якісних категорій (CAT5) з поліпропілену (PP) , поліетилену (PE). Кабелю високої якості мають ізоляцію з пористого (спіненого) поліетилену або тефлону. Такий поліетилен гарантує низькі діелектричні втрати, а тефлон захищає провідники в умовах високих температур. Провідники можуть складатися як з монолітної мідної жили (0,4-0,6 мм), так і з декількох жив зібраних в пучок. Для зручності обробки кабеля всередині зовнішньої оболонки з полівінілхлориду є "розривна нитка", виготовлена ​​в більшості випадків з капрону. Вита пара категорії 5 і вище може мати в своїй структурі екран для захисту сигналу від зовнішніх і внутрішніх електромагнітних наведень. Товщина зовнішньої ізоляції в чотирьох парної кручений парі в залежності від категорії становить о, 5-0,9 мм. У виробництво зовнішньої оболонки застосовується полівінілхлорид з домішкою крейди. Також у виготовленні зовнішньої ізоляції застосовують стійкі до горіння і виділення галогену полімери (маркування LSZH).

 

Витая пара

Відповідно до основних вимог по пожежній безпеці вони мають маркування: нг (A) -HF; нг (B) -HF; нг (C) -HF; нг (D) -HF. У дужках вказується категорія відповідно до показників пожежної безпеки. Стійкий до горіння і виділення кабель LAN перерахованих вище маркувань використовують для прокладки, з урахуванням обсягу горючої навантаження кабелів, у внутрішніх електроустановках, а також в будівлях і спорудах з масовим перебуванням людей, в тому числі в багатофункціональних висотних будівлях і будівлях-комплексах.

Зовнішня оболонка кручений пари для зовнішньої прокладки має матеріал з гідрофобного поліетилену, який зазвичай наносять другим шаром поверх полівінілхлоридної оболонки. Крім цього порожнечу в кабелі можуть заповнити спеціальним гідрофобним гелієм і застосувати до нього бронювання з гофрованої стрічки або сталевого дроту.

За допомогою колірного рішення, оболонку кабелю LAN можна легко ідентифікувати і дізнатися його функціональне призначення для монтажу або під час обслуговування. Наприклад, чорний колір зроблений з поліетилену (PE) вказує на те що кабель добре пристосований для впливу зовнішніх факторів на вулиці (вогкість, повітря ...), а помаранчевий колір може говорити про стійкість зовнішнього матеріалу до горіння. Світло-сірий колір застосовують для внутрішньої прокладки в житлових будинках і офісних будівлях.

Типи витої пари.

Слід сказати, що існує монолітний і багатожильний, екранований і не екранований кабель LAN. Розглянемо все по порядку.

Виту пару з однією монолітною жилою (одна мідний дріт), як правило, застосовують для прокладки ліній в стінах, лотках і не використовують для прямого з'єднання зовнішніх пристроїв (Smart TV, комп'ютер ...), а монтують до кабелю кінцеве обладнання. Наприклад, інформаційну розетку. Цей процес називається параметрів завершення. Обумовлено це тим, що кабель має відносно товсті жили і при частих вигинах легко ламається.

Багатожильний кручена пара використовується для виготовлення пасивне і служить для з'єднання цифрових пристроїв (маршрутизатор, принтер ...) межу собою і з внутрішньої або зовнішньої інформаційної розеткою Ethernet. Цей тип кабелю добре зарекомендував себе в умовах вигинів і скручування і не підходить для "врізання" в роз'єм інформаційної розетки. Мідні жили дуже тонкі і запросто ламаються. Крім цього багатожильний кабель LAN має великий сигнал загасання в порівнянні з монолітним типом. Тому максимальна довжина кручений пари багатожильного типу повинна становити не більше 100 метрів.

 

Витая пара с экранированием и без экранирования

Екранування витої пари використовується для захисту від зовнішніх і внутрішніх електромагнітних наведень. Варто сказати, що екран по всій довжині з'єднаний з неізольованим дренажним проводом, який призначений для захисту від розривів і розтягувань самого екрану. Існує кілька типів екранування витої пари, які визначають технологію і призначення захисту від електромагнітних впливів. Виділяють такі типи витої пари:UTP - (Unshielded twisted pair - неекранована кручена пара) - кабель не має захисного екрану.

 • FTP або F/UTP - (Foiled twisted pair - фольгована вита пара) - кабель має один зовнішній загальний захисний шар з фольги.
 • STP (Shielded twisted pair - кручена пара) - кабель має екран для кожної пари і зовнішній захист зразок сітки (є на малюнку).
 • S/FTP або SSTP (Screened Foiled twisted pair - фольгована екранована кручена пара) - даний кабель має фольгированную захист кожної пари, а також зовнішній екран.
 • U/STP (Unshielded Screened twisted pair - незахищений кабель з екрануванням кручений пари) - кабель не має загального екрану, але кожна пара має фольгированную захист.
 • SF/UTP або SFTP (Screened Foiled Unshielded twisted pair - кручена пара із захистом) - має два зовнішніх екрану. Один з мідної сітки, а другий з екран-фольги. Між ними дренажний провід.

Категорії кабелю кручена пара (швидкість передачі даних).

В основу визначення категорії кручений пари покладено максимально частотний діапазон. Це обумовлено кількістю витків на одну одиницю довжини кабелю. Тобто, чим вище категорія, тим більше частотний діапазон в слідстві збільшення витоків кожної кручений пари. Категорії кручений пари описується в міжнародних і вітчизняних стандартах.

Витая пара для наружной и внутренней прокладки

Категорії (скорочено CAT) кручений пари визначають розрахункову швидкість передачі даних. Крім цього кабель LAN ще поділяють на класи і при побудові структурованої кабельної системи їх теж враховують. Слід пам'ятати, що кручена пара більш високого класу підтримує технічні можливості нижчого класу. А ось кручена пара по класу нижче не підтримує технічні додатки вищого класу. Чим вище клас тим краще передавальні характеристики і вище гранична частота роботи кабельної лінії.CAT1 (частотна смуга - 0,1 МГц). Має одну пару і використовується для передачі голосу і цифрових даних за участю модему. Це стандартний телефонний кабель, який свого часу використовувався в "скрученому" вигляді в США, а в Росії застосовується і зараз без скруток. Не підходить для сучасних систем і має великий вплив перешкод.

 • CAT2 (частотна смуга - 1 МГц). Має дві пари провідників і вже зжив себе. Іноді застосовується при побудові телефонних мереж. Раніше зустрічався в мережах Arcnet і Token Ring. Володіє швидкістю передачі даних до 4 Мбіт / с. Чи не годиться для побудови сучасних мереж.
 • CAT3 (частотна смуга - 16 МГц. Клас "С"). Зустрічається 2-х парний і 4-х парний тип кручений пари. Застосовується не тільки для створення телефонних, але і локальних мереж на базі 10BASE-T. Підтримує швидкість передачі даних від 10 до 100 Мбіт / с за технологією 100BASE-T4 протяжністю не більше 100 метрів. На відміну від CAT1 і CAT2 підтримує стандарт IEEE 802.3.
 • CAT4 (частотна смуга - 20 МГц). Свого часу цей 4-х парний кабель використовувався в технології 10BASE-T і 100BASE-T4. Можлива швидкість передачі даних до 16 Мбіт / с. В наші дні не використовується.
 • CAT5 (частотна смуга - 100 МГц. Клас "D"). Кабель застосовувався для створення телефонних ліній та побудови локальних мереж 100BASE-TX, а також в Ethernet (LAN). Підтримує швидкість передачі даних до 100 Мбіт / с.
 • CAT5e (частотна смуга 125 МГц). Це вдосконалена кручена пара п'ятої категорії. При використанні 2-х пар підтримує швидкість передачі даних до 100 Мбіт / с і до 1000 Мбіт / с в 4-х парному кабелі. Як правило, використовується 4-х парний кабель для побудови локальної комп'ютерної мережі. Це найпоширеніший тип кручений пари.
 • CAT6 (частотна смуга 250 МГц. Клас "E"). Це найпоширеніший тип кабелю, який застосовується в мережах Fast Ethernet і Gigabit Ethernet. У структурі кабелю чотири пари провідників. Підтримує високу швидкість передачі даних до 10 Гбіт / с протяжністю не більше 55 метрів.
 • CAT6a (частотна смуга 500 МГц. Клас "EA"). Структура кабелю складається з чотирьох пар провідників. Він використовується в мережах Gigabit Ethernet і підтримує швидкість до 10 Гбіт / с на відстані до 100 метрів.
 • CAT7 (частотна смуга 600 - 700 МГц. Клас "F"). Підтримує швидкість передачі даних до 10 Гбіт / с. Структура кабелю має загальний зовнішній екран і фольгированную захист кожної пари. За типом ставитися до S / FTP (ScreenedFullyShieldedTwistedPair).
 • CAT7a (частотна смуга 1000 -1200 МГц. Клас "FA"). Швидкість кручений пари доходить до 40 Гбіт / с на відстані до 50 метрів і до 100 Гбіт / с протяжністю до 15 метрів.

Видео на цю тему

Для того щоб мережевий кабель служив довго слід дотримуватися правил монтажу. Наприклад, при прокладці потрібно стежити за цілісністю кабелю по всій його довжині і не допускати розтягувань і вигинів тому, що це може порушити структуру екрану, що призведе до низької стійкості кабелю до електромагнітних завад. Дренажний провід кабелю повинен бути з'єднаний з екраном роз'єму.

Крім цього при монтажі не можна допускати вигинів більш восьми зовнішніх діаметрів кабелю. Занадто сильний вигин може пошкодити фольгований екран, що помітно погіршить властивості кабелю і знизить швидкість зв'язку всередині мережі.

 

Hosting CityHost

Back to top