Поради як вибрати оптимальний жорсткий диск

Свій перший жорсткий диск, що вміщує астрономічні 20 Мбайт даних, я купив на початку 1980-х рр. за 400 доларів. Жорсткий диск ємністю 200 Гбайт я придбав навесні 2004 року, а коштував він 200 дол. Значить, я отримав в 10 тис. Разів більший обсяг за вдвічі меншу ціну. Ось це так! Втім, при покупці сучасних дисків крім обсягу слід враховувати ще безліч усіляких інших речей.

Внутрішній або зовнішній?

Перше питання, яке необхідно задати собі при покупці жорсткого диска, такий: чи потрібно мені, щоб Windows завантажувалася з нього? Якщо немає, то варто подумати про придбання зовнішнього «вінчестера», що підключається до ПК через порти FireWire або USB 2.0. Зовнішні жорсткі диски встановлювати набагато простіше, ніж внутрішні, - просто підключіть їх до відповідного порту в корпусі ПК. Зовнішні диски також легше переміщати на інший комп'ютер, а ще вони рятують ПК від зайвого тепла. Однак зовнішні жорсткі диски коштують дорожче аналогічних внутрішніх (різниця в ціні часом доходить до дворазової). Обмін даними між диском і додатками при установці зовнішніх дисків також відбувається повільніше, ніж в разі внутрішніх ATA-дисків. Так що якщо у вас часто виникає потреба переміщати великі обсяги даних між додатками і жорстким диском, то вам, ймовірно, краще вибрати внутрішній диск.

Для розміщення внутрішнього жорсткого диска потрібно місце. Тому перш ніж купувати новий диск, з'ясуйте, чи знайдеться для нього вільний відсік. Безглузде впіхіваніе диска в корпус може перешкоджати току повітря і викликати перегрів системи.

SATA або PATA?

Досить кинути один побіжний погляд на вітрину з жорсткими дисками в будь-якому комп'ютерному магазині, щоб сплив наступне питання: який жорсткий диск вам потрібен - з новим послідовним інтерфейсом (Serial ATA, або SATA) або з поважним паралельним (Parallel ATA, або PATA, він же EIDE)? Диски SATA поряд з іншими перевагами пропонують більш високі швидкості передачі даних і прості в установці. Очевидно, вибирати слід саме їх, але ж? А ось і необов'язково.

По-перше, за диск стандарту SATA доведеться заплатити на 20-40% більше. По-друге, для його установки системна плата комп'ютера повинна бути оснащена відповідними роз'ємами. Якщо вашому ПК більш двох років, то таких у нього, швидше за все, немає. (Слід зауважити, що більшість нових ПК і системних плат мають роз'єми як SATA, так і PATA.) Якщо роз'ємів SATA немає, то їх можна додати за допомогою якої-небудь перехідною PCI-плати, наприклад 50-долл. SATA Connect 1205SA компанії Adaptec.

Інтерфейс SATA здатний підвищити максимальну швидкість обміну даних з нинішніх, граничних для PATA значень, рівних 100 або 133 Мбіт / с, до 150 Мбіт / с, проте на продуктивність ПК це навряд чи вплине. У більшості жорстких дисків максимальна підтримувана швидкість передачі даних становить всього близько 80 Мбіт / с, так що якщо тільки ви постійно не переміщаєте гігантські файли, то ця, менш висока, швидкість передачі повинна цілком задовольняти ваші потреби.

Диски SATA свідомо гарні простотою установки, до того ж 8-жильні кабелі SATA набагато гірше широких 40- або 80-жильних кабелів PATA, що забивають нутрощі ПК (рис. 1). А оскільки кожен диск SATA приєднується виключно до свого гнізда, то вам не доводиться встановлювати всякі комутаційні перемички для вказівки на те, що веде (master) або веденим (slave) є диск, а також мати справу з будь-якими іншими конфігураційними клопотами, властивими дискам стандарту PATA .

Оцінка технічних параметрів

Подібно до інших компонентів ПК, жорсткі диски мають різноманітні технічні параметри, і ви повинні з ними познайомитися. Перша цифра, з якою ви стикаєтеся при покупці, - швидкість обертання диска. Вона може складати 5400 7200 або 10 000 об / хв. Найбільш поширені диски зі швидкістю обертання 7200 об / хв, однак можна трохи заощадити (якщо вас не бентежить невелике зниження швидкості передачі даних), вибравши диск з 5400 об / хв.

Подібно ЦПУ, жорсткий диск використовує для прискорення пошуку і вилучення даних буфер або кеш-пам'ять. Більшість дисків випускаються з кеш-пам'яттю розміром 2 або 8 Мбайт. Меншого з цих обсягів повинне бути досить для того, щоб справлятися зі стандартними ПК-додатками, але якщо ви маєте справу з величезними робочими таблицями, значного розміру зображеннями або відеофайлами, то приріст продуктивності, який забезпечувався б диском з 8-Мбайт кешем, доведеться вам дуже до речі .

У списку технічних параметрів диска ви побачите також час доступу, яке вказує, наскільки швидко перебуває той чи інший зберігається на ньому файл. Менший час доступу, звичайно, краще, особливо якщо вам доводиться часто переміщати багато невеликих файлів - десятки або сотні таких файлів за один раз. Втім, у більшості користувачів ПК менший час доступу не впливатиме на загальну продуктивність системи.

Ще один важливий параметр - швидкість передачі даних. Однак порівняння значень цього параметра, що вказуються виробниками різних дисків, може виявитися вельми хитрим справою, оскільки вони можуть обчислюватися різними способами. Так що при визначенні загальної продуктивності диска краще все-таки орієнтуватися на швидкість його обертання і об'єм кеш-пам'яті.

Hosting CityHost

Back to top