Дуже важливо правильно вибрати монітор. Нехай навіть ця складова персонального комп'ютера і не впливає прямо на продуктивність ПК, але саме монітор є тією частиною комп'ютера, з якою людина взаємодіє постійно. І правильний вибір монітора - це, перш за все, запорука вашого здоров'я. У цій статті ми розповімо вам про те, як вибрати собі відповідний монітор, на які характеристику потрібно звертати увагу в першу чергу, і про які нюанси мовчать виробники моніторів.

Монітори бувають ЕПТ (CRT - Cathode Ray Tube) і РК (LCD - Liquid Crystal Display). Правда, про ЕПТ моніторах правильніше говорити в минулому часі. Знайти їх у продажу вже практично неможливо.

Сучасні рідкокристалічні монітори мають доступну ціну. Якість зображення можна порівняти з ЕПТ моніторами, і навіть перевершує його. Рідкокристалічні монітори безпечніші для здоров'я і навколишнього середовища. Однак на даний час поки ще існує один величезний недолік. Якісний ЕПТ монітор підходив під будь-які завдання - офісна робота, ігри, перегляд фільмів, робота з графікою, тощо Вибрати модель ЖК монітора, яка підходила б під будь-які завдання - неможливо. Рідкокристалічні монітори, які ідеально підходять під гри, не підходять для графіки і обробки фотографій. Рідкокристалічні монітори з відмінною передачею кольору погано підходять для динамічних ігор.

Вказуючи параметри моніторів, виробники дуже часто замовчують про те, що вони розуміють під тими чи іншими параметрами, і як вони їх вимірюють. Монітори з різними типами матриць, але однаковими параметрами, які вказали виробники, можуть дуже суттєво відрізнятися в реальності. Тому перед тим як вибрати монітор, варто дізнатися на які характеристики звертати увагу і що вони позначають. А перед покупкою конкретної моделі не полінуйтеся і подивіться, що про неї пишуть у відгуках і оглядах у Інтернеті.

Основні характеристики ЖК моніторів

Час відгуку

Значення цього параметра скаже вам про те, як буде вести себе монітор при роботі з динамічними об'єктами.

Мабуть, цей параметр є одним з найбільш популярних у покупців моніторів. Причиною цього стали багато в чому старання маркетологів, загострюючи на цьому факторі увагу. Насправді не все так просто.

Час відгуку позначає час, який витрачає піксель ЖК монітора, для перемикання з чорного на білий. Але в силу своєї природи, рідких кристалів потрібно більше часу для переходу, припустимо, з чорного на темно-сірий (а така ситуація зустрічається набагато частіше, наприклад, в іграх, або фільмах, тощо). Ще один цікавий факт - накрутивши контрастність монітора на максимум (зробивши чорне ще чорніше, а біле - біліше) ви тим самим скоротіть час відгуку.

Для того щоб визначити яким буде насправді час відгуку, і на скільки воно може відрізнятися від заявленого, варто дізнатися який тип матриці використовується на цьому моніторі. Це дасть вам більш точне уявлення про те, чи будуть розмиті швидко переміщаються об'єкти на моніторі чи ні.

Кути огляду

Кути огляду завжди були традиційною проблемою ЖК моніторів. На ЕПТ моніторах при погляді майже паралельному площині екрану зображення практично не страждало. На РК моніторах відхилення від перпендикуляра призводить до падіння контрастності і спотворення передачі кольору. Дуже багато виробників у багатьох моделях практично впоралися з цією проблемою. Але для великого числа дешевих ЖК моніторів (особливо на TN матрицях) ця проблема актуально до сих пір.

Комфортними вважаються кути огляду в 160/170 градусів, але зрозуміло, що чим цей показник більше, тим краще.

Кутом огляду називається кут, щодо перпендикуляра до центру матриці, при погляді під яким контрастність зображення в центрі матриці падає 10: 1. Але були випадки, коли деякі виробники були помічені в розрахунку контрастності 5: 1. Такі махінації дають їм можливість вказувати кути огляду набагато більше. Наприклад, недорога TN матриця з кутами огляду 150/140 градусів перетворюється в матрицю з кутами вже 160/160 градусів.

Ніхто не говорить про те, що на значення, зазначені виробником, орієнтуватися немає сенсу. Просто дуже часто цього недостатньо для того, щоб зрозуміти чи будуть спотворюватися кольору при роботі з монітором чи ні. Найкращий варіант - перевірити це самому в магазині перед покупкою. Подивіться на монітор з різних кутів. Не забудьте і про вертикальному куті огляду. Один з моїх перших моніторів був з TN матрицею. Варто було сісти трохи нижче в кріслі і відтінки кольорів на моніторі моментально змінювалися. Для роботи з графікою це дуже критично.

Яскравість і контрастність

Під яскравістю розуміється яскравість білого кольору (тобто на матрицю подається максимальний сигнал) в центрі екрану, під контрастністю - відношення рівня білого кольору до рівня чорного, також в центрі екрану.

Проблеми з контрастністю у ЖК моніторів були завжди. І, в силу принципу їх дії, ця проблема хронічна. Рідкі кристали не світяться самі по собі. Позаду ЖК матриці встановлений модуль підсвічування. Залежно від кута повороту рідкі кристали можуть або пропускати світло, чи ні. Відповідно осередок може бути або чорною, чи ні. Однак в силу різних причин - через неідеальність поляризаторів, неузгодженості розташування і повороту кристалів і т.п. - затримати весь світ неможливо. Якась частина світла все одно буде «пробивати» через ЖК матрицю засвечівая чорний колір і роблячи його недосконалим.

Мінімально прийнятні значення контрастності становлять 300: 1 або 400: 1

До слова, ці значення вже спочатку завищені.

Типи ЖК-матриць

Незважаючи на те, що рідкі кристали були відкриті в 1888 році, застосовуватися на практиці вони стали всього лише років тридцять тому. Перехідний стан речовини, при якій вона має властивість плинності, але при цьому і зберігає свою кристалічну структуру, називається «рідкокристалічним». Найбільш корисним властивістю рідких кристалів виявилися їх оптичні властивості. Поєднання напіврідкого стану і кристалічної структури дозволяє ЖК (рідких кристалів) міняти свою здатність пропускати світло.

Першими продуктами масового споживання, в яких використовувалися ЖК, були електронний годинник і калькулятори. Все починалося з монохромних дисплеїв. Монохромний дисплей складався з окремих полів, які були заповнені рідкими кристалами. Подача напруги, при якому ЖК кристали упорядковуються, приводила до того, що потрібні поля не пропускали світло і виглядали чорними на більш світлому тлі.

Наступною сходинкою було створення кольорових РК екранів. У цьому випадку на кожен піксель припадає три РК комірки і три оптичних фільтра основних кольорів (червоний, зелений, синій). Кольорові дисплеї не здатні працювати від відбитого світла, тому в них обов'язково встановлена ??лампа заднього підсвічування.

Матриця TN. Дешево і сердито

TN-матриця є найстарішим типом матриць. Проте, ця матриця є і найпоширенішою в сучасних моніторах. Абревіатура TN розшифровується як Twisted Nematic. Нематические ЖК субстанції складаються з довгастих кристалів з просторовою орієнтацією. Завдяки тому, що вони не мають жорсткої структури, така речовина досить легко піддається зовнішнім впливам.

У TN матрицях кристали збудовані паралельно площині екрану. Верхній і нижній шар кристалів повернені перпендикулярно відносно один одного. Шари між ними як би «скручені» по спіралі. Пропущений світло також скручується і безперешкодно проходить крізь зовнішню поляризує плівку. Тому в вимкненому стані осередок TN матриці світиться. При подачі напруги кристали повертаються. Як тільки вони розвернутися паралельно світлового потоку, осередок «закривається» і світло не проходить. Однак для TN типу матриць домогтися ідеального чорного кольору дуже важко.

Головний недолік TN матриці полягає в виникає різнобій при повороті кристалів. При неузгоджену повороті одні кристали вже повністю розгорнуті, інші тільки починають повертатися. Через це світловий потік розсіюється. В кінцевому підсумку картинка виглядає неоднаково під різними кутами. Горизонтальний кут огляду в сучасних матрицях цілком прийнятний. Але з вертикальним кутом огляду до сих пір залишаються проблеми. Передача кольору в TN матрицях також далека від ідеальної. Недолік у видачі палітри кольорів компенсується за допомогою хитрих алгоритмів. Виводити повну палітру кольорів такий тип матриць не може в принципі. Також до недоліків моніторів з TN матрицею варто віднести середню контрастність.

Acer S243HLbmii

Acer S243HLbmii

Головними технічними достоїнствами TN матриць є мінімальний час відгуку пікселя на керуючий вплив і рекордно низьке енергоспоживання. Ще одним вагомим аргументом на користь покупки монітора з TN матрицею є її ціна. ЖК монітор з TN матрицею має ціну на порядок нижче, ніж РК-екран з іншим типом матриці.

Якщо ви вибираєте недорогий монітор для офісу, то в цьому випадку монітори з TN матрицею найприйнятніший варіант. Якщо підбираєте монітор для будинку, або для будь-якої серйозної роботи і готові заплатити за якість, то краще звернути увагу на інші типи матриць.

IPS матриці. Добре для графіки, але дорогувато і не без недоліків.

Абревіатура IPS розшифровується як In Plane Switch. Такі матриці виробляють Hitachi, LG. Philips. NEC. Правда, NEC використовують схожу технологію, для якої придумали власну назву SFT (Super Fine TFT), але по суті різниці між ними немає.

 

Dell UltraSharp 2209 WA

Dell UltraSharp 2209 WA

Як випливає з назви цієї технології, все кристали розташовуються постійно паралельно площині панелі і повертаються одночасно. Для цього на нижньому боці кожної клітинки розташоване по два електроди. У вимкненому стані осередок чорна. Тому на моніторах з IPS матрицею неробоча осередок буде чорної, а не світиться, як у моніторів з TN матрицею.

До недоліків моніторів з IPS матрицею слід віднести більшу, ніж у TN, час відгуку, більш помітну сітку між пікселями, підвищене енергоспоживання, середню контрастність. Також монітори з IPS матрицею мають високу вартість.

 

Існують поліпшені матриці S-IPS і SA-SFT (відповідно у LG.Philips і NEC). Час відгуку у них наближається до прийнятного значенням. Монітори з IPS матрицею володіють прекрасною передачею кольору і мають великі, ніж у моніторів з TN матрицею, кути огляду.

Якщо ви дизайнер або фотограф, і вибираєте собі монітор для роботи, то монітор на базі S-IPS матриці буде для вас найбільш розумним вибором. Монітор з цим типом матриці також прекрасно підходить для перегляду фільмів і звичайної офісної роботи. Зменшення часу відгуку дозволило стати моніторів з S-IPS матрицею і гідними ігровими моніторами, яким не страшні навіть самі динамічні ігри.

MVA / PVA. Оптимальний варіант для домашнього комп'ютера?

Монітори з матрицями MVA / PVA є свого роду компромісним варіантом між моніторами з матрицями TN і IPS. Сама технологія VA (Vertical Alignment) була розроблена компанією Fujitsu. У вимкненому стані в цьому типі матриць кристали розташовуються перпендикулярно площині екрану. Тому чорний колір виходить максимально чистий і глибокий.

Час відгуку у матриць PMVA і SPVA поступається TN, хоч і наближається до них завдяки застосуванню особливих технологій. Передача кольору практично так само хороша, як і у IPS матриць. Передача чорного кольору найкраща серед всіх типів матриць. Кути огляду максимально широкі. Яскравість і контрастність максимально можливі серед усіх існуючих технологій. Існує, мабуть, один недолік, та й той критичний для фахівців вузького профілю - при невеликому відхиленні напрямку погляду від перпендикуляра, навіть на 5-10 градусів можна помітити спотворення в півтонах. Для більшості цей недолік залишиться непоміченим, але професійні фотографи все ж недолюблюють монітори з матрицями VA технології.

Samsung SyncMaster 971P

Samsung SyncMaster 971P

Монітори з матрицями VA прекрасно підходять для перегляду фільмів завдяки відмінній контрастності і хорошою передачі кольору. Моделі з хорошим часом відгуку цілком підійдуть любителям динамічних комп'ютерних ігор. Монітор з матрицею VA є прекрасний вибір для домашнього комп'ютера.

Ну і коротко про ще деяких моментах

інтерфейс підключення

VGA інтерфейс підключення моніторів хоч і застарілий морально, але буде активно використовуватися ще тривалий час. Єдиний аналоговий інтерфейс підключення моніторів. Головний недолік пов'язаний з необхідністю застосування подвійного перетворення сигналу в аналоговий формат і назад, що призводить до втрати якості при підключенні цифрових пристроїв відображення (LCD моніторів, плазмових панелей, проекторів). Сумісний з відеокартами з DVI-I і аналогічним роз'ємом.

VGA

DVI-D - базовий тип DVI інтерфейсу. Має на увазі тільки цифрове підключення, тому не може використовуватися з відеокартами, що мають тільки аналоговий вихід. Дуже широко поширений.

DVI-D

DVI-I - расширенный вариант интерфейса DVI-D, наиболее часто встречающийся в настоящее время. Содержит 2 типа сигналов - цифровой и аналоговый. Видеокарты можно подключать как по цифровому, так и по аналоговому соединению, видеокарту с VGA(D-Sub)-выходом можно подключить к нему через простой пассивный переходник или специальным кабелем.

DVI-I

Думаю, зрозуміло, що немає сенсу купувати монітор з єдиним можливим інтерфейсом підключення через застарілий VGA.

розміри монітора

Якщо вам потрібен монітор для офісного комп'ютера - вибирайте 17-дюймовий або 19-дюймовий монітор з робочим дозволом 1024х768 або 1280х1024 пікселів.

Немає сенсу брати ігровий монітор менше 20 дюймів. Однак перед 24-дюймовим монітором вам доведеться досить активно крутити головою, тому що охопити все відразу вже досить проблематично.

Якщо ви працюєте з графікою, то чим більше діагональ монітора - тим краще. Є сенс навіть купити широкоформатний монітор. Додаткове робоче простір на моніторі дизайнеру ніколи не завадить.

Ну і якщо ви завзятий кіноаматор, то розмір монітора для вас теж має істотне значення. Чим більше діагональ монітора - тим більше задоволення ви отримаєте від перегляду чергового фільму. Більшість фільмів знімаються з кадром з співвідношенням сторін 16: 9, тому широкоформатний монітор для вас найбільш правильний вибір.

І пам'ятайте, при виборі монітора керуйтеся не тільки технічними характеристиками, але і своїми очима.

 

Hosting CityHost

Back to top